Çene Eklemi

Problemleri

Çene eklemi rahatsızlıkları, alt çeneyle üst çeneyi birbirine bağlayan kemiksel ve yumuşak dokuda görülen rahatsızlıklardır. Bu durumun en büyük etkeni diş sıkma ve/veya gıcırdatmadır. Diş gıcırdatma, gün içinde biriken stresin gece uykuda açığa çıkarak dişlerin bilinç dışı birbiri üzerinde kaydırılmasıyla meydana gelir. Önlem alınmadığı takdirde, çene eklemi üzerine aşırı yük bindirdiği için çene ekleminde kilitlenmelere varan ileri deformasyonlara sebebiyet vermektedir.

Diş sıkma/ gıcırdatma alışkanlıklarının tedavisi, hastalığın derecesinin belirlenmesinin ardından kişiye özel hazırlanan plaklarla yapılmaktadır. Hastalığın derecesinin teşhisinde ağız içi ve çene ekleminin klinik muayeneleri şarttır. Dişlerin aşınma dereceleri, çiğneme kaslarının tonusu, çene ekleminden gelen sesler, maksimum ağız açıklığının ölçümü gibi değerlendirmelerin ardından, alt ve üst çeneden alınan ölçülere göre kişiye özel plaklar hazırlanmaktadır. Plağın yapım süresi 3 gündür.

Eklemin tedavisinde plağın düzenli kullanımı ve hekim önerilerine uyulması önemlidir. Plağın kullanım süresi ortalama 3 aydır. Hastalığın şiddetine göre bu süre uzayabilir.

Çene eklem rahatsızlığının belirtileri; sabahları şakaklarda ve kulak önlerinde ağrı ve yorgunluk hissi, çiğnemede eklemde ağrı, eklemden gelen sesler, ağız açmada kısıtlılıktır. Eğer bu belirtilerden biri ya da birkaçı mevcutsa uzman bir diş hekimine başvurarak detaylı bilgi alınması gerekmektedir.